A NYELVI ÉRINTKEZÉS FORMÁI A VAJDASÁGI MAGYAR CSALÁDNEVEKBEN
Absztrakt
A vajdasági magyar családnevek sokszínűsége főként a XVIII–XIX. századi betelepítés eseményeire, az ezzel járó migrációra vezethető vissza, de mindehhez nagyban hozzájárul(t) a vegyes házasságok emelkedő tendenciája is. A családnevekben érvényesülő kontaktusjelenségek lehetnek fonetikai eredetűek; főként a szerb és a magyar nyelv eltérő hangállománya eredményezi a Kürti > Kirti, Györe > Đere átírást. A nyelvek érintkezésekor számos helyesírási kérdés is felmerül: a latin és a cirill írásmód közötti váltás, a magyar ny, gy átírása, a hibrid névformák kialakulása (pl. Aničić Dália névegyüttes). Kutatásunk során foglalkozunk a magyarba átkerült családnevek meghonosodásának kérdéseivel: pl. a szláv eredetűek mellett a német névalakok beépülésével, az -ics ~ -ity képzős nevek integrálódásával, az azonos etimonú közszavak családnévvé válásával az érintkező nyelvekben. A vizsgált családnévkorpusz kialakításakor a régió névhasználatának diakrón aspektusa is fontos szempont volt.
Hivatkozások
Balázs-Arth Valéria. 1997. A jugoszláviai magyar és a szerb személynévkutatás. In Az V. Magyar Névtudományi Konferencia előadásai, szerk. B. Gergely Piroska és Hajdú Mihály. 72–76. Budapest–Miskolc: Magyar Nyelvtudományi Társaság–Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Intézete.
Bauko János. 2015. Bevezetés a szocioonomasztikába. Nyitra: Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem.
Benő Attila–Lanstyák István–Vörös Ferenc. 2015. A kontaktusjelenségek tipológiája a családnevek körében. In A nyelvföldrajztól a névföldrajzig VI. Határtalan névföldrajz, szerk. Vörös Ferenc. 147–185. Unterwart/Alsóőr–Budapest: UMIZ–Imre Samu Nyelvi Intézet.
Csorba Béla. 2007. Családnévkutatás és telepítéstörténet. In Hol vette a király a várát? 7–18. Újvidék: Forum.
Farkas Tamás. 2009. „Nem magyar az, aki ics-vics…” Egy fejezet a névmagyarosítások történetéből. Létünk 39 (2): 41–49.
Hajdú Mihály. 2010. Családnevek enciklopédiája. Budapest: Tinta Könyvkiadó.
Niškanović, Miroslav. 2004. Srpska prezimena. Beograd: Srpski genealoški centar. http: // www.abebooks.co.uk/9788683679164/Srpska-prezimena.../plp (2018. okt. 12.)
Virág Gábor. 1986. A kishegyesi családnevek jelentéstani rendszere. Hungarológiai Közlemények 18 (1–2): 145–155.
Vörös Ferenc. 2007. A puszta családnév mint (cseh)szlovák pragmatikai kölcsönzés. Névtani Értesítő (29): 213–219.